KOLTUK YIKAMADA UYGULANMASI GEREKENLER:

Yıkama öncesinde koltukların tozlarının alınması Yıkanacak koltuğun kirlilik derecesine göre yıkama metodu seçmesi. Yıkanacak koltuğun kirlilik derecesine göre uygun ürün seçmesi Yıkama yapacak personelin koltuk yıkama ile ilgili gerekli eğitimi almış olması Durulama suyu özellikleri Sıkma makinesinin özellikleri Kurutma alanının özellikleri Uygun paketleme sistemi olması

TOZ ALMA:

Yıkanacak koltukların yıkamadan önce tozlarının alınması, yıkama kalitesinin maksimum seviyede olmasında önemli rol oynamaktadır. Tozları alındıktan sonra yıkanan koltuk daha canlı ve parlak renklere kavuşacaktır.

YIKAMA:

Yıkanacak koltuğun kirlilik derecesine göre uygun yıkama metodu uygulanmalıdır. Tüm koltuklara aynı işlemi yaparsanız standart bir kalite elde edemezsiniz.

ÜRÜN SEÇİMİ:

Genelde yıkamacı arkadaşlar tüm koltuklara standart ürünü kullanmaktadırlar. Ürünün fiyatından önce içeriğine dikkat edilmelidir, bu ürün koltuğa uygulandığında beklenen performansı vermelidir, kirleri yumuşatmalıdır, sıradan lekeleri çıkarmalıdır. Yıkamadan sonra durulamada son derece önemlidir. İyi durulanmamış koltukta deterjan bakiyesi kalacağından koltukların matlaşmasına hem de kısa sürede kirlenmesine yol açar.

DURULAMA SUYU:

Durulama suyunun kireç oranı düşük olmalıdır, kireç oranı yüksek suyla yapılan işlemde koltuğun üzerinde kireç kalacağı için koltuğun sertleşmesine yol açar, bu sertleşmeyi yumuşatıcı ile alamazsınız, yumuşatıcı yıkama esnasında oluşan statik elektriği nötürler kirece hiç faydası olmaz.

PERSONEL:

Koltuğu yıkayacak personelin koltuk yıkama prosedürünü eksiksiz uygulaması için gerekli eğitimi mutlaka almış olmalı. Hangi koltuğa ne tür işlem uygulayacağını bilen personel kalitede son derece etkili olacaktır.

SIKMA:

İstenildiği gibi yıkanmış ve durulanmış koltuğun temizlik kalitesini etkileyecek can alıcı unsur sıkmadır. Uygun sıkma devri seçilmiş makinede, yıkanan koltuğun içinde bulunan yumuşatılmış kirler ve lekeler koltuğun içindeki suyla merkez kaç kuvveti ile birlikte içten dışa doğru atılmaktadır. Gerekli devirde dönmeyen makine mevcut kirleri dışa atmakta zorlanacak, kururken koltuğun üzerinde sararmalar oluşacak ve kurutma süresi uzayacaktır.

KURUTMA:

Gerekli şekilde yıkanmış koltuklar beklemeye alınırken seçilecek mekân, sıcak alan olmalıdır. Aksi takdirde olumsuz dış etkilere maruz kalacağından yapmış olduğumuz işlemler boşa gidecektir.

SON KONTROL

Uygun yıkama prosedürüne göre yıkanmış koltukta kalite kontrol  kaliteye mührü vurmaktır. Bu yüzden son kontrole dikkat edilmelidir.